Behöver du hjälp att välja rätt sort eller storlek? Besök då vår spännande faktaportal som har all information du behöver om fotogenlampor, alla reservdelar, mått och hur man mäter m.m.
Alla våra äldre fotogenlampor är varsamt renoverade och testeldade i minst 1 timme i vår lampverkstad. Oftast finns det endast 1 exemplar av varje lampa.
En helt unik bordsfotogenlampa med glasoljehus och mässingsfot. Den har ursprungligen varit en rovljelampa med en Argandbrännare från tidigt 1800-tal (cirka 1850?) och har sedan byggts om, eventuellt på lampfabriken där man kapat bort brännarens övre del och istället fäst ett fotogenlampsoljehus i glas på dess plats med en klassisk rundbrännare i mässing istället. Denna lampa har sedermera fått en fantastisk klotkupa med fyra kända kompositörer på och ett öppet cirkelformat parti som man kunde ställa för att få extra bra ljus just där.
Kompositörerna är: Mozart, Bach, Beethoven och Joseph Haydn.
Foten är cirka 12 cm i diameter.
Totalhöjden går att reglera men den är mellan 47 -70 cm.
Om du behöver köpa reservdelar till din lampa så utgår du från brännarens mått i linjer. Vi säljer både extraveke och extraglas till alla våra lampor samt lampolja.